Adverts

Full List Of Winners: 25th Ghana Journalists Association Wards

0
Full List Of Winners: 25th Ghana Journalists Wards
Full List Of Winners: 25th Ghana Journalists Association Wards

The 25th awards ceremony of the Ghana Journalists Association (GJA) was held on Saturday, October 24 at the Movenpick Ambassador Hotel in Accra.

This was to acknowledge distinguished journalists and media institutions.

READ THIS BEFORE; Exclusive photos from comic actor Clemento Suarez’s wedding

Check out the full list of award winners below:

Journalist of the Year – Samson Lardi Anyenini (Joy News)

Best News Reporting (Print) – Seth Bokpe (The Ghana Report)

Best News Reporting (Electronic) – Akua Oforiwaa Darko (GTV)

Best News Reporting – Features Category (Print) – Rebecca Quaye (Daily Graphic)

Best News Reporting – Features Category (Electronic) — Peggy Armah Donkor (GTV)

Photojournalist of the Year – David Andoh (Myjoyonline.com)

Arts and Entertainment Reporting – Gabriel Ahiagbor (Daily Graphic)

Best in Domestic Tourism Reporting – Emmanual Adu Gyamrah (Daily Graphic)[sc name=”google” ]

Best in SMEs Reporting – Kwame Anum (Adom TV)

Best Environment Reporting (Print) – Mohammed Fugu (Daily Graphic)

Best Health Reporting – Afia Amakwah Tamakloe (Adom TV)

Best Health Reporting (Print) – Prosper Koworsor (GNA)

Best Sports Reporter (Print) – John Vigah (Ghanaian Times)

Best Sports Reporting (Electronic) – Kojo Mensah Aborampah (Adom FM)[sc name=”google” ]

Best Reporting in Education – Alfred Akrofi Ocansey (TV3)

Small Scale Mining Reporting – Timothy Ngnenbe (Daily Graphic)

Development Journalism for furthering SDGs – Beatrice Senadju (GTV)

READ: Wizkid Shows Off In New Campaign Images As New Face Of PUMA (+PHOTOS)

Best Reporting in Child Protection and Participation (Print) – Risa Sanbu (Ghanaian Times)

Best Child Protection and Participation (Electronic) – Komla Adom (TV3)

Human Rights Reporting, Women and Children – Albert Sore (Joy News)[sc name=”group” ]

Best Reporting in Sanitation and Hygiene (Print) – Caeser Abangali (GNA)

Best Reporting in Sanitation and Hygiene (Electronic) – Emefa Nancy Dzradosi (Joy News)

Best Disability Reporting (Akan) – Samuel Alfred Amoh (Adom TV)

Best Disability Reporting (English) – Wendy Laryea (TV3)

Best Online Reporting – Edwin Appiah (The Ghana Report)

Best Reporting in Science (Print) – Albert Oppong Ansah (GNA)

Best Reporting in Science (Electronic) – Portia Gabor (TV3)[sc name=”google” ]

Best Oil and Gas Reporting – Moses Dotse Aklorbortu (Daily Graphic)

Best Maritime Reporting – Josephine Antwi Adjei (TV3)

Best Rural Reporting – Nabil Ahmed Rufai (GHOne)

Best in Agricultural Reporting – Prince Appiah (Joy News)

Best Telecommunication Reporting – Linda Tenyah-Ayettey (Daily Guide)

Best Reporting in Transport and Road Safety – Kojo Mensah Aborampah (Adom TV)

Democracy and Peacebuilding – Samson Lardi Anyenini (Joy News)

Recipients of the Special Awards for Covid-19 coverage

Irene Emefa Apawu (Joy News)[sc name=”google” ]

Akua Boakye Yiadom (Adom TV)

Afia Sarpong Kumankuma (UTV)

Dickson Tweneboah Kodua (UTV)

Albert Futukpor (GNA)

Eric Amoh (GNA)

Regina Asamoah (Atinka TV)

Portia Gabor (TV3)

Betty Arthur

Joseph Armstrong (TV3)

Ibrahim Oppong Kwarteng (GTV)

Ridwan Karim Osman (GHOne)

Best in Corporate Social Responsibility – The Ghana Report

Award for Best Regional FM Stations[sc name=”google” ]

Regional Best FM Stations – Obonu FM (Greater Accra)

Regional Best FM Station – Classic FM (Bono East Region)

Regional Best FM Station – Space FM (Bono Region)

Regional Best FM Station – Lorlornyo FM (Volta Region)

Regional Best FM Station – Angel FM (Ashanti Region)

Regional Best FM Station -Akyem Mansa (Eastern Region)

Regional Best FM Station – Twin City (Western Region)

Regional Best FM Station – ATL FM (Central Region)

Best FM Station – Diamond FM (Northern Regions)

Regional Best FM Station – Success FM (Ahafo Region)

Regional Best FM Station – Nkegli FM (Savannah Region)[sc name=”google” ]

Regional Best FM Station – Eagle FM (Northern East Region)

CHECK: Stonebwoy – Ever Lasting (Prod. By MOG)

Regional Best FM Station – Radio Progress (Upper West Region)

Photojournalists and cameramen recognized

Emmanuel Quaye – Daily Graphic

Daniel Nii Duodo Amu – Ghanaian Times

Patience Adjei Lartey – Information Services Department

Joojo Agyare – UTV

Pelvis Atsu – GTV

Robert Tetteh – Atinka TV

Political Programme of the Year – ‘Ekosii S3n’ (Asempa FM)

Best English Morning Show (Radio) – Citi Breakfast Show

Best Morning Show in Akan (Radio) – Kokrokoo (Peace FM)

Best TV Morning Show of the Year (English) – Good Morning Ghana (Metro TV)

DOWNLOAD ALSO: Okese1 – Kasa (Yie Yie Freestyle)

Best TV Morning Show of the Year (Akan) – Adekye Nsroma (UTV)

Best Radio Station of the Year (English) – Citi FM

Radio Station of the Year (Akan) – Peace FM

Best Television Station of the Year (English) – TV3

Best TV Station of the Year (Akan) – UTV[sc name=”group” ]

Newspaper of the Year – Daily Graphic

Nuclear Star Award – Osei Owusu Amankwah (B&FT)

Female Journalist of the Year – Regina Asamoah (Atinka TV)

DOWNLOAD MP3: Kumi Guitar – SEX (Official Video)

Best TV Programme (Akan) – ‘Di Asa’ (Atinka TV)

Special Awards from Plan Ghana

Wendy Laryea

Regina Asamoah

Other special award

Most promising Komla Dumor Journalist of the Year – Raissa Sambo (Ghanaian Times)

Dr J.T. Anim Award for Ethical Journalism – Beatrice Asamani

(Visited 84 times, 1 visits today)

Share With Us Your Coments Here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

error: Content is protected !!